چگونگی شرکت در آموزش فنی و حرفه‌ای

توسط | مه 31, 2022 | آموزش حرفه ای | 0 دیدگاه

ویزا جهت شرکت در آموزش فنی و حرفه ای

متقاضیانی که تمایل دارند در کشور آلمان حرفه یا تخصصی را فراگیرند باید جهت شرکت در آموزش فنی و حرفه ای  الزامات خاصی را رعایت کنند. مثلا برای اقامت در آلمان در حین دورۀ آموزش فنی و حرفه‌ای نیاز به اجازۀ اقامت بلندمدت دارند.

شهروندان اتحادیه اروپا ، لیختن اشتاین ، ایسلند ، نروژ و سوئیس

شهروندان اتحادیه اروپا، لیختن اشتاین، ایسلند، نروژ و سوئیس برای ورود به آلمان و شرکت در آموزش فنی و حرفه ای نیاز به ویزا ندارند ولی اگر قصد داشته باشند پس از اتمام دوره خود در آلمان زندگی کنند، باید مقیم کشور آلمان شوند و در دفتر ثبت محلی (Einwohnermeldeamt یا Bürgeramt) ثبت نام کنند.

کشورهای غیراروپایی

شهروندان کشورهای غیر از حوزۀ شینگن به‌منظور شرکت در دوره‌های فنی و حرفه‌ای نیاز به ویزا دارند. این افراد می‌توانند برای اخذ ویزا به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه کنند. گفتنی است شهروندان غیراروپایی برای دریافت ویزا باید شرایط زیر را رعایت کنند.

۱. یافتن موسسه‌ای که دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌‌ای برگزار می‌کند و با شرکتی آلمانی همکاری دارد.

۲. مدرک فنی و حرفه‌ای آلمان مورد قبول سازمان استخدام فدرال این کشور است. داوطلبانی که مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستانی آلمانی خارج از آلمان هستند از این حکم مستثنی هستند. علاوه بر این، شرایط اشتغال این افراد با کارآموزان آلمانی یکسان خواهد بود.

گفتنی است متقاضیان باید بتوانند هزینۀ زندگی خود را در تمام مدت اقامت خود تامین کنند و حتما مدرکی برای اثبات داشتن حداقل ۸۳۲ یورو در ماه (تا سال ۲۰۲۱) باید ارائه دهند. متقاضیان اگر قصد دارند در دوره مقدماتی مدرسه‌محور شرکت کنند باید مدرکی برای اثبات تامین هزینه‌های زندگی خود ارائه دهند. همچنین اگر این افراد تصمیم داشته باشند در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند حقوق دریافت می‌کنند و از حقوقشان می‌توانند برای تامین هزینه‌های زندگی خود مدرک ارائه دهند.

نکته درباره ی شرکت در آموزش فنی و حرفه ای :

ناگفته نماند دانشجویان دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای می‌توانند تا ۱۰ ساعت در هفته در شغلی غیر از رشتۀ تحصیلی خود مشغول کار باشند؛ مثلا دانشجوی رشتۀ مهندسی مکاترونیک می‌تواند در یک رستوران کار کند.

word image 40

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان
سوالی دارید؟