چشم انداز ها پس از فارغ التحصیلی

توسط | مه 31, 2022 | آموزش حرفه ای | 0 دیدگاه

متقاضیان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های آلمانی دورنمای خوبی برای اشتغال در این کشور دارند. برای آشنایی با چشم اندازهای بعد از فارغ التحصیلی در آلمان می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

استخدام در شغل موردعلاقه

آلمان به‌لطف اقتصاد پایدار، شرایط کار مناسب و سیستم تامین اجتماعی قوی، کشوری مناسب برای کار و زندگی به‌شمار می‌رود. شرکت‌های آلمانی نیز به‌دنبال متخصصان واجد شرایط و نیروی کار ماهر هستند.

پایان پرسه ی تحصیل و چشم انداز ها پس از فارغ التحصیلی

اگر همچنان پس از به اتمام رساندن تحصیلات خود می‌خواهید در آلمان بمانید و شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود پیدا کنید باید روزمه‌ای عالی از مدارک خود به کارفرمایان آلمانی ارائه دهید و همچنین می‌توانید در سایت‌های کاریابی آلمان به‌دنبال فرصت‌های شغلی مدنظر خود باشید.

دانشجویان بین‌المللی در آلمان حدود ۱۸ماهه فرصت دارند تا در شغل موردنظر خود مشغول شوند و اقامت تحصیلی‌شان را به اقامت کاری تبدیل کنند. شایان ذکر است اجازۀ اقامت ۱۸ ماهه تمدید نخواهد شد. از جمله مهمترین مدارک برای استفاده از مجوز اقامت ۱۸ماهه موارد زیر است:

  • مدرک فارغ التحصیلی
  • داشتن بیمه درمانی
  • مدرک اثبات تامین هزینۀ زندگی

در حال حاضر شغل مناسبی دارید؟

متقاضی اگر از کشوری غیراروپایی در آلمان تحصیل کرده باشد، می‌تواند برای دریافت مجوز اقامت یا کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنند. برای دریافت اجازۀ اقامت یا بلوکارت اتحادیه اروپا شرایط زیر باید رعایت شود:

  • تحویل مدرک فارغ‌التحصیلی
  • ارائۀ بیمۀ درمانی
  • ارائۀ قرارداد کاری یا مدرک اثبات تامین هزینۀ زندگی

گفتنی است دارندگان کارت اتحادیه اروپا باید حداقل حقوق ناخالص سالیانه ۵۶،۸۰۰ یورو یا ۴۴،۳۰۴ یورو در مشاغل STEM درآمد داشته باشند.

word image 17

شایان ذکر است به‌هنگام درخواست اقامت باید با مقامات وزارت امور خارجۀ خود مشورت کنید. با داشتن کار پاره‌وقت نیز می‌توان مجوز اقامت دریافت کرد. نکتۀ مهم این است که حقوق کار پاره‌وقت هزینه‌های زندگی فرد را تامین کند.

کار در مشاغل آزاد

در کشور آلمان می توان در مشاغلآزاد نیز مشغول کار شد. اگر متقاضیان قصد راه‌‌اندازی شغل آزاد را داشته باشند می‌توانند با بخش خدمات مشاورۀ راه‌اندازی مشاغل تماس بگیرند. متقاضیانی که از کشورهایغیراروپایی بخواهند در آلمان مشغول کار شوند نیاز به دریافت اجازۀ اقامت دارند.

تحصیل در مقطع دکتری و چشم انداز ها پس از فارغ التحصیلی

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت آلمان پس از فارغ التحصیلی، تحصیل در مقطع دکتری می باشد. دانشگاه‌های آلمان، موسسه‌های تحقیقاتی و شرکت‌های پژوهشی از محققان بین‌المللی، بسیار استقبال می‌کنند. گفتنی است مدرک دکتری آلمانی در سراسر جهان بسیار مورد توجه استقرار می‌گیرد.

پورتال Research in Germany اطلاعات مهمی دربارۀ «اخذ مدرک دکتری در آلمان» ارائه می‌دهد و فرصت‌های تامین مالی و بورسیه‌های متنوعی را می‌توانید در این پورتال بیابید.

بیشتر دانشجویان دکتری در آلمان می توانند در دانشگاه کار کنند یا برای انجام پژوهش‌های بورسیه‌های تحصیلی دریافت می‌کنند. متقاضیان بین‌المللی غیراروپایی که قصد دارند در آلمان در مقطع دکتری تحصیل کنند باتوجه به میزان فعالیت دانشجویی‌شان باید اجازۀ اقامت دریافت کنند.

تکمیل دوره آموزش فنی و حرفه ای

متقاضیانی که علاقه دارند همزمان با تحصیل در حوزۀ کارهای عملی نیز تجربه کسب کنند می‌توانند در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای در آلمان شرکت کنند. سیستم آموزش فنی و حرفه‌ای در آلمان دوگانه است و متقاضیان می‌توانند هم در شغل موردنظر خود مشغول کار کنند و به تحصیل مشغول باشند.

گفتی است متقاضیان غیر اروپایی برای دریافت اقامت کاری در المان باید مدرک دورۀ آموزش فنی و حرفه‌ای بگیرند. متقاضیان که تمایل دارند پس از فارغ‌التحصیلی در آلمان کار و زندگی کنند باید پیش از فارغ‌التحصیلی درخواست خود را اعلام کنند.

منبع:

Prospects After Graduation | Make It In Germany.Com

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان
سوالی دارید؟