صنعتگران

توسط | مه 31, 2022 | مشاغل مورد تقاضا | 0 دیدگاه

شاید برای شما هم سوال باشد که صنعتگران در آلمان چه کسانی هستند؟و شرایط مهاجرت صنعتگران به آلمان چیست؟

صنعتگران قلب تجارت‌های کوچک و متوسط کشور آلمان به‌شمار می‌روند. صنعتگران طیف وسیعی از خدمات و کالاهای باکیفیت را مستقیماً به مشتریان ارائه می‌دهند. این افراد با ارائۀ خدمات پس از فروش، راه‌حل‌های متنوعی نیز برای مشکلات ارائه خواهند داد. صنعتگری در آلمان موارد زیادی را شامل می‌شود که می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • ساخت و توسعه
  • صنایع فلزی و برق
  • صنایع چوب و پلاستیک
  • تولید مواد غذایی
  • درمان و مراقبت‌های بهداشتی
  • پوشاک و پارچه و چرم
  • طراحی گرافیکی
  • نظافت املاک

آمار مربوط به صنعتگری در آلمان

یک میلیون شرکت کوچک و متوسط عضو Mittelstand آلمان در بخش صنایع فنی و حرفه‌ای فعالند. ضمن این‌که ۵،۶۲ میلیون نفر در بخش یادشده مشغول کارند که همین امر دلیلی برای مهاجرت صنعتگران به آلمان می باشد.

مشاغل صنعتگری در آلمان

در کنار تحصیل آکادمیک و آموزش فنی و حرفه‌ای دوگانه که بین ۲ تا ۳،۵ سال طول می‌کشد، صنایع فنی و حرفه‌ای نیز مقدار زیادی نوآوری می‌طلبد به همین خاطر دولت شرایط مهاجرت صنعتگران به آلمان را فراهم کرده است. متخصصان واجد شرایط در صنایع فنی و حرفه‌ای باید واجد شرایط زیر باشند:

لوله کش: افراد با مدرک لوله کشی انواع کارهای مقدماتی در رابطه با عناصر ساختمانی را در کارگاه فرا می‌گیرند. گفتنی است محدودیت‌های زیست‌محیطی نیز در زمینۀ سیستم‌های مصرف انرژی و زهکشی آب و عایق حرارتی باید موردتوجه قرار گیرد.

مکانیک نصب و راه اندازی فناوری بهداشتی و گرمایش و تهویه مطبوع: تکنسین‌های مکانیک سیستم‌های تامین آب و هوا در سرویس های بهداشتی و همچنین سیستم‌های گرمایشی مانند سیستم‌های فتوولتائیک و پمپ‌های حرارتی و سیستم‌های گرمایش پلت‌چوبی را نصب می‌کنند. در کنار پردازش دستی و مکانیکی لوله‌ها و ورقه‌های فلزی مسئولیت بازرسی‌های منظم سیستم‌های مختلف پس از نصب نیز بر عهدۀ تکنسین‌های مکانیک خواهد بود. افزون‌بر این، سیستم‌های هوشمند منازل و نرم‌افزارهای مخصوص دستگاه‌ها را تکنسین‌های مکانیک نصب خواهند کرد.

ساخت و ساز ساختمان و مهاجرت صنعتگران به آلمان

کارگر ساختمان‌های بتنی و فولادی :

نیروی کار ساخت و ساز ساختمان‌های بتنی و فولادی، در کنار ساخت عناصری همچون راه‌پله، دیوارها، پل‌ها و بدنه‌ها، روکش‌های ساختمانی را نیز می‌سازند.

کارگر کوره و دودکش

ساخت دودکش‌های ۳۰۰متری در کنار تولید سازه‌های ضدحریق و نصب انواع مواد عایق برای محافظت دربرابر سرما و حرارت، و همچنین نصب سیستم‌های حفاظت دربرابر صاعقه از وظایف کارگر کوره و دودکش خواهد بود.

نیروی ماهر ساختمان

کارگران ماهر ساختمانی در کنار تیمی از همکاران و مدیران و معماران در کار ساخت بنا مشارکت می‌کنند. برنامه‌ریزی و ساخت اجزای ساختمانی از وظایف کارگر ماهر ساختمان است.

کف‌پوش‌کار

از مشاوره با مشتری تا آماده‌سازی کف، چیدن و نصب کف‌پوش ها برعهدۀ کف‌پوش‌کار است. همچنین کف‌پوش‌کار می تواند در زمینۀ پارکت چینی نیز تکنسین متخصص باشد.

مهندس برق با تخصص فناوری انرژی

از ساخت و برنامه‌ریزی تا تولید و نصب سیستم‌های الکترونیکی و همچنین تحویل و پشتیبانی از خدمات می‌تواند گسترۀ شغلی مهندس برق باشد. گفتنی است شاخه‌های فناوری اتوماسیون، تامین انرژی، مهندسی مکانیک و ساخت وسایل از فرصت‌های شغلی مناسب رشتۀ یادشده است.

نظافتچی ساختمان

ساختمان‌های اداری و عمومی مانند بیمارستان‌ها، استخرها، حمل و نقل عمومی و پارک‌ها می‌تواند از محیط‌های کاری نظافت‌چی ساختمان باشد. استفاده از ابزار مناسب نظافت و میزان شوینده‌های مناسب از نکته‌های مهم این ردیف شغلی به‌شمار می‌روند.

تکنسین ماهر

اگر در حوزه‌ای ماهر هستید یا دورۀ فنی گذرانده‌اید می‌توانید تحصیلات خود را در آلمان ادامه دهید تا تکنسین ماهر حوزۀ خود شوید. تکنسین ماهر در سیستم آموزشی المان مدرک حرفه‌ای و پیشرفته دارد و نشان‌دهندۀ کیفیت کار تکنسین است. به‌خصوص در صنایع دارای مجوز معمولا برای شروع کسب و کار و کارآفرینی نیاز به داشتن مدرک تکنسین ماهر است.

word image 43

مربیان آلمانی

صنایع حرفه ای نه تنها به آموزش متخصصان واجد شرایط منجر می‌شود که به رونق کار مربیان حرفه‌های صنعتی کمک می‌کند. بیشتر از ۲۷درصد کارآموزان در آلمان در حوزه‌های صنعتی مشغول کار هستند.

منبع:

Skilled crafts and trades – tradition and innovation | Make It In Germany.Com

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان
سوالی دارید؟