حقوق، مالیات و تامین اجتماعی

توسط | مه 31, 2022 | قوانین کاری | 0 دیدگاه

حقوق

در ابتدا باید گفت که پیش از دریافت حقوق , مالیات و تامین اجتماعی از حقوق ناخالص کارمند کم می‌شود و مبلغ مانده به وی پرداخت می‌شود. مالیات و سهم بیمه تامین اجتماعی در آلمان تفاوت دارد و جزئیات مقادیر کسرشده در فیش حقوقی آلمانی ذکر می‌شود.

مالیات

مهمترین مالیات در آلمان برای کارمندان، مالیات بر درامد است. مالیات بر درآمد مالیاتی است که به دستمزد کارمندان در هر ماه تعلق می گیرد. این مقدار را کارفرما به ادارۀ مالیات اعلام می‌کند و کارمندان نیز بهتر است اسناد مالیاتی خود را در محلی امن نگهداری کنند. همان‌طور که گفته شد میزان مالیات به درآمد کارمند بستگی دارد و هرچه درآمد فرد بیشتر باشد مالیاتی که باید پرداخت کند بیشتر خواهد بود. ناگفته نماند عواملی همچون ازدواج و فرزندآوری نیز بر نرخ مالیات بر درآمد اثرگذار خواهند بود.

word image 21

بیمه اجتماعی

در کشور آلمان اگر درآمد کارمندان بیشتر از مقدار مشخصی باشد فرد باید بیمه تامین اجتماعی پرداخت کند. درواقع فرد باید عضو برخی از بیمه‌های تامین اجتماعی شود و به‌آن‌ها هر ماه مقدار مشخصی مبلغ بیمه پرداخت کند. بیمه‌های مختلف آلمانی شامل موارد زیر است:

بیمه درمانی: پرداخت ماهیانه حق بیمه درمانی برای استفاده از این بیمه جهت استفاده از ویزیت پزشک و بسیاری از داروها و اقدامات درمانی است.

بیمه مراقبت‌های پرستاری: اگر متقاضی به مراقبت‌های دائم پرستاری نیاز داشته باشد باید بیمۀ مربوط به آن را پرداخت کند و از خدمات بیمه یادشده استفاده کند. گفتنی است افراد مسن بیشتر از این بیمه استفاده می‌کنند.

بیمه بازنشستگی: بیمه بازنشستگی به افراد پس از بازنشستگی مبلغ مشخصی حقوق ماهیانه می‌دهد. میزان مبلغ حقوق ماهیانه بر اساس درآمد متقاضی و تعداد سال‌هایی که در آلمان کار کرده است تعیین می‌شود.

بیمه حوادث: بیمه حوادث هزینۀ درمان پزشکی و بهبود پس از حادثه را در صورت رخداد حادثه حین انجام کار یا بیماری ناشی از انجام کار پوشش می‌دهد.

word image 22

بیمه بیکاری: متقاضی درصورتی‌که الزام‌های مشخص را برآورده کند می‌تواند برای مدتی مشخص بیمۀ بیکاری دریافت کند. گفتنی است شخص باید حداقل دو ساله بیمه داشته و در جست و جوی کار باشد.

شاید ذکر است کارمند شاغل در آلمان هر ماه مقدار مشخصی از حقوق ناخالص خود را باید حق بیمه پرداخت کند و کافرمای وی نیز مقدار مشخصی حق بیمه برای کارمندانش پرداخت می‌کند. کارمندان آلمانی به‌طور خودکار عضو بیمه‌های مراقبت‌های پرستاری، بازنشستگی، حوادث و بیکاری قرار خواهند گرفت. بیمۀ درمانی در برخی از موارد می‌تواند برای شخص فعال شود.

کارت تامین اجتماعی

برای کارمندان شاغل در آلمان کارت تامین اجتماعی با شمارۀ مشخص صادر می‌شود که باید به کارفرما ارائه شود. شخص با از دست دادن کارت تامین اجتماعی می‌تواند از بیمه بازنشستگی استفاده کند.

word image 23

اظهارنامه مالیاتی

پس از پایان یک‌سال تقویم کاری، کارمندان می‌توانند مقدار مالیاتی که پرداخته‌اند را بررسی کنند که مبلغی بیش از حد مشخص پرداخت نکرده باشند. برای بررسی مقدار پرداختی این افراد باید اظهارنامۀ مالیاتی خود را به ادارۀ مالیات تحویل دهند و در آن اعلام کنند میزان درآمدشان سال گذشته چقدر بوده است و کارفرما چه مقدار هزینه به ادارۀ مالیات پرداخت کرده است. کارمندان در آلمان اگر برای بیشتر از یک شرکت کار کنند باید اظهارنامۀ مالیاتی ارائه دهند؛ در غیر این صورت افرادی که فقط برای یک شرکت کار می‌کنند نیازی به ارائۀ اظهارنامۀ ندارند.

منبع:

Salary, Taxes & Social Security | Make It In Germany.Com

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان
سوالی دارید؟