پروسه معادل‌سازی و ارزیابی مدارک

توسط | مه 30, 2022 | ارزیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی | 0 دیدگاه

پروسه تایید و ارزیابی مدرک :

پس از تایید و ارزیابی مدرک حرفه‌ای، اگر تفاوت موردتوجهی میان مدرک شخص و مدارک معتبر آلمانی وجود داشته باشد با توجه به شغل انتخابی متقاضی درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

گفتنی است مشاغل می‌توانند نظارتی یا غیرنظارتی باشند و در ادامه مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره مشاغل non-regulated و regulated و نحوه احراز صلاحیت مدرک متقاضی کسب کنید.

مشاغل غیرنظارتی

متقاضی اگر تمایل به کار در مشاغل (مشاغل غیرنظارتی) داشته باشد، تا حدی مدرک تخصصی‌اش معتبر شناخته می‌شود و برای احراز صلاحیت کامل باید دوره‌های آموزشی مشخصی را بگذراند.

متقاضی پس از گذراندن دوره‌های آموزشی یادشده می‌تواند تفاوت‌های موجود میان مدرک تحصیلی خود را با مدارک معتبر پروسه تایید و ارزیابی مدرک آلمانی جبران کند و مجدد برای پروسه تایید و ارزیابی مدرک آن درخواست دهد. گفتنی است نتیجه ارزیابی مدرک متقاضی طی نامه‌ای رسمی به وی اعلام خواهد شد.

مشاغل نظارتی در المان

از سوی دیگر متقاضی اگر بخواهد در مشاغل regulated (مشاغل نظارتی) مشغول کار شود، مقامات آلمانی درباره برنامه‌های معادل‌سازی مدرک شخص تصمیم می‌گیرند. متقاضی با تکمیل برنامه‌های معادل‌سازی یاد شده می‌تواند احراز صلاحیت خود را دریافت کند.

معیارهای دیگری نیز برای اخذ پذیرش در حرفه مدنظر متقاضی مهاجرت به آلمان  وجود دارد که پس از پروسه تایید و ارزیابی مدرک اعلام خواهد شد. ناگفته نماند نتیجه ارزیابی مدرک شخص برای کار در مشاغل نظارتی نیز طی نامه‌ای رسمی به وی اعلام خواهد شد.

word image

.

متقاضیان مهاجرت به آلمان و اشتغال در مشاغل نظارتی، باید صلاحیت حرفه‌ای خود را با معادل سازی محرز کنند.متقاضیان پس از ارزیابی مدارک و احراز صلاحیت مجوز اقامت دریافت می‌کنند.

مهاجران عیر اروپایی

افرادی که از کشوری غیراروپایی تمایل به کار چه در مشاغل نظارتی چه در مشاغل غیرنظارتی آلمان داشته باشند، باید پروسه تایید و ارزیابی مدرک را به‌طور کامل طی کنند و برنامه‌های معادل‌سازی را با موفقیت پشت سر بگذارند. این افراد پس از احراز صلاحیت، می‌توانند مجوز اقامت دریافت کنند.

word image 11

.

Adaptation qualification

متقاضیان اگر نتوانستند مرحله ارزیابی مدرک را با موفقیت پشت سر بگذارند، می‌توانند تحصیلات خود را در برنامه‌های Adaptation qualification در آلمان ادامه دهند. بسته به حرفه و سطح دانش متقاضی محتوای برنامه‌های Adaptation می‌تواند متفاوت باشد.

word image 12 مثلاً ممکن است شخصی بخواهد زبان آلمانی مرتبط با شغلش را یاد بگیرد یا دانش فنی و علمی خود را گسترش دهد. با تکمیل موفق برنامه‌های یادشده متقاضی صلاحیت حرفه‌ای خود را دریافت می‌کند و می‌تواند در شغل مدنظرش در آلمان مشغول کار شود.

هزینه پروسه تایید و ارزیابی مدرک

هزینه پروسه تایید و ارزیابی مدرک بستگی به شرایط متقاضی ممکن است ۶۰۰یورو یا بیشتر باشد.

از جمله عواملی که ممکن است هزینه تایید و ارزیابی مدرک را افزایش دهد می‌توان به هزینه مدارک و ترجمه‌ها و گواهینامه‌ها، هزینه‌های مربوط به سفر و هزینه برنامه‌های معادل‌سازی و دوره‌های آموزشی موردنیاز اشاره کرد.

ذکر این نکته ضروری است که متقاضی برای پرداخت برخی از هزینه‌های یادشده ممکن است کمک هزینه مالی (فاند) دریافت کند.

منبع:

Recognition procedure | Make It In Germany.Com

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره رایگان
سوالی دارید؟